Barkod Sistemleri Nelerdir ?

Barkod sistemleri denince aklımıza ilk gelen şeylerden bir tanesi ince ve kalın karışık çubuklar şeklindeki resim hafızamıza gelmektedir. Barkod sistemleri ise bu bilgilerin bilgisayar ortamına kaydedilerek ürün hakkındaki bütün özelliklere ulaşmak denilebilir kısaca. Birbirlerine paralel kalınlıkta ve çizgileri farklılık gösteren bu sistem bilgisayara girilerek, optik okuyucular sayesinde okutulmaktadır.  Sistem genelde marketlerde çok kullanılmaktadır. Ürün çeşidi bol olduğundan dolayı marketler satış yaparken bu uygulamadan faydalanarak işlerini yürütmektedirler.

Barkod Çeşitleri

Birçok ürünün fiyatı, cinsi, stok bilgisi, son tüketim tarihi, üretim tarihi, üretildiği yer gibi bilgileri hafızasında bulundurmaktadır. Bu bilgileri sisteme kaydeden kişi sağlamaktadır. Herkes bu şekilde stok girişi yapmadığından her barkod bu şekilde yorumlanamayabilir. Bu sayede ürünlerinizi stoktan ayırt etmek daha kolay bir hale gelmektedir. Farklı sektörlerde de kullanılmaktadır. Günümüz şartları içerisinde pek çok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle kullanılanı ise şu şekildedir;

 • Birim ambalajlar; “EAN-13”
 • Koli üzerinde; “ITF-14” çeşitleri bulunmaktadır.

Kurulumu

Barkod sistemleri işletmede tam anlamıyla çalışabilmesi için farklı yazılım sistemleri de kullanılması gerekmektedir. Sanal alem üzerinde birçok ürün satan firma mevcuttur. Firmaların yayınlamış olduğu deneme sürümlerini kurulum aşamasında deneyebilirsiniz. Sistemin sizden istediğini cihazlar bilgisayar, barkod yazıcı ve barkod okuyucu optiklerdir. Bu uygulamayı kuran yazılım şirketleri ile irtibata geçerek konu hakkında daha detaylı bilgileri elde edebilirsiniz.

barkod sistemleri

Barkod Sistemini Kullanan Sektörler

 • Otomotiv
 • Kargo
 • Lojistik
 • Giyim
 • Gıda
 • Teknoloji
 • Tekstil
 • Ayakkabı
 • Mobilya

Gibi sektörler kullanmaktadır. Daha çok ince düşünürseniz karşınıza daha fazla örneklendirme çıkabilmektedir. Bizler arasında en çok kullananları derledik.

Kullanıcılara Sağladığı Faydalar

Eğer bir satıcı iseniz, sistemi kullanmanın en önemli özelliğinden birisi ürünlerinizin analizini çok rahat bir şekilde yapabilmeniz şeklinde olacaktır. Ürünlerin giriş ve çıkış fiyatlarının takibini tek tek sıralamadan toplu bir şekilde takip edebilirsiniz.

Tüketiciye de en büyük faydalarından bir tanesi, numarası hakkında bilgi sahibi iseniz ürün hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunu örneklendirecek olursak; Bir ürünün hangi ülkede üretildiğini en başındaki numara sayesinde öğrenebilirsiniz.

Barkod sistemleri üreticiye de birçok kolaylık sağlamaktadır. Eğer aynı numaraya sahip bir ürünü satıyorsanız, o ürün hangi ülkede ne kadar satılmış, hangi aylarda satılmış ya da birim olarak ne kadar üretilmiş bu konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Büyük bir antrepo kullanıyorsanız ürünlerinizin stok kontrolünü bir kere saydıktan sonra devamında rahat bir şekilde kontrolü elinizde tutabilme imkanınız mevcut. Hız ve zaman konularında sizlere çok büyük faydaları olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir