Türkiye’nin En iyi Üniversiteleri Hangileridir?

Türkiye’de genel olarak YÖK tarafından yönetilen 300’e yakın üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin birçoğu az bir geçmişe sahiptir. Türkiye’de bulunan hem devlet hem de özel üniversiteler, Avrupa genelinde kabul gören Bologna Anlaşması’na uygun yapıdadırlar. Aynı zamanda birçok üniversite uluslararası öğrenci değişim programları sayesinde de yurtdışına öğrenci gönderimi ya da yurtdışından öğrenci alımı yapabilmektedirler. Bu Erasmus isimli öğrenci değişim programı uygulayan üniversiteler, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadırlar.                                     

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangi Üniversitelerdir?

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin birçoğu, ülkemizin en büyük iki şehri arasında yer alan Ankara ve de İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara ilimizde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alırken aynı zamanda da; İstanbul ilimizde, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer bulmuştur. Şimdi bu Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden 5 tanesine birlikte göz atalım.

türkiyenin en iyi üniversiteleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), beşeri ve sosyal bilimlerde oldukça uzman bir üniversitedir. Ayrıca Türkiye’nin ve Orta Doğu’da yer alan ülkelerin gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır ve hala da oynamaya devam etmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de bulunan çoğu öğrenci Erasmus programına dahildir. Üniversitenin öğretim dili İngilizcedir.

Boğaziçi Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin arasında bulunan Boğaziçi Üniversitesi, 1863 tarihinde Robert Koleji ismi ile kurulmuş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları haricinde kurulan ilk Amerikan üniversitesi olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerin başında gelen Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Boğazı ve Rumelihisarı Kalesi’nin yakınında yapılmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de olduğu gibi, eğitim dili olarak İngilizceyi kullanmaktadırlar. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi, Amerikan yükseköğrenim sistemi ile beraber hareket etmektedir.

Koç Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin arasında bulunan Koç Üniversitesi, 1993 tarihinde İstanbul ili sınırları içinde bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. Koç Üniversitesi’nin ismi, büyük bir iş adamı olan Vehbi Koç’un soyadından gelmektedir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi, 22 lisans, 32 yüksek lisans ve 18 doktora programıyla birlikte çok büyük standartlara ev sahipliği yapmaktadır. Koç Üniversitesi’nin misyonuna baktığımız zaman, Türkiye’nin en yetenekli mezunlarını, uluslararası ihtiyaçlar ile donatarak, çok yönlü, yaratıcı ve bağımsız hareket edebilen kendinden oldukça emin bireyler yetiştirmek olarak görmekteyiz.

Bilkent Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin arasında bulunan Bilkent Üniversitesi, ismini bilim ve kent kelimelerinden almıştır. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Bilkent Üniversitesi, 1984 tarihinde Türk akademisyen İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin kar amacı olmayan ilk kuruluşudur. Türkiye’de ki en geniş kapsamlı akademik kütüphaneye sahip olan Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin en önemli araştırma üniversitelerinden biri konumundadır.

Sabancı Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunan Sabancı Üniversitesi, İstanbul’da bulunan bir diğer vakıf üniversitesi olarak dikkat çekmektedir. Sabancı Üniversitesi, 1999 tarihinin sonbaharında eğitim ve öğretime başlayan ve aynı zamanda da 4 bine yakın öğrenci sayısına sahip olan başka bir genç ve dinamik bir üniversitedir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde ve Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde kendi öğrencilerine hem lisans hem de aynı zamanda yüksek lisans düzeyinde bir imkan da sunmaktadır. Sabancı Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaklaşık olarak yarısı bursludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir